Leczenie / wspomaganie
grzybicy paznokci

Leczenie grzybicy paznokcia


Grzybica paznokci to schorzenie, które dotyka wielu osób. Zmiany wywołane przez drożdże, dermatofity oraz pleśnie.

W początkowym stadium rozwoju choroby paznokcie zmieniają kolor z różowego na zółtawo-szare. Ich struktura ulega zmianie- pojawiają się bruzdy i staja się kruche. Można także zaobserwować nadmierne rogowacenie naskórka. Nie należy bagatelizować pierwszych objawów choroby, ponieważ w szybkim czasie może dojść do zainfekowania kolejnych paznokci.

Zadaniem podologa jest regularne oczyszczanie fragmentów paznokci zmienionych chorobowo oraz dobranie odpowiednich preparatów. Dzięki temu grzybica nie powinna postępować.

Leczenie grzybicy wiąże się z długotrwałą kuracją i często wymaga współpracy z lekarzem dermatologiem. Efekty terapii w dużej mierze zależą od dyscypliny i wytrwałości.

Leczenie grzybicy paznokci Bielsko Biała

Grzybica paznokci, inaczej onychomikoza, jest jednym z najczęściej występujących schorzeń paznokci. W zależności od zaawansowania choroby i stanu organizmu pacjenta, jej leczenie może wymagać różnorodnych, często długotrwałych terapii. Dlatego tak istotne jest wczesne wykrycie problemu i natychmiastowe podjęcie odpowiednich działań. W tym procesie nieocenioną rolę odgrywa podolog.

Co to jest grzybica paznokci?

Grzybica paznokci to infekcja wywołana przez grzyby, które powodują zmiany w strukturze i wyglądzie paznokci. W początkowej fazie choroby paznokcie zmieniają kolor z różowego na żółtawo-szary. Ich struktura jest zmieniona - pojawiają się bruzdy i stają się kruche. Można również zaobserwować nadmierne rogowacenie naskórka. Nie wolno lekceważyć pierwszych objawów choroby, ponieważ szybko może dojść do zakażenia kolejnych paznokci.

Przyczyny grzybicy paznokci

Przyczyną choroby jaką jest grzybica paznokci może być niewyleczona grzybica stóp, infekcja po uszkodzeniach, rozmiękczenie na skutek nadpotliwości, ale także przesuszenia skóry na stopach.

Chore paznokcie zmieniają swoje zabarwienie na żółto-szare, a czasem nawet zielonkawe, ulegają bruzdowaniu i łatwo się kruszą

Do przyczyn choroby należą :

  • nie wyleczona grzybica stóp,
  • infekcja po uszkodzeniach,
  • rozmiękczenie na skutek nadpotliwości,
  • przesuszenia skóry na stopach,
  • niewłaściwe obcinanie paznokci,
  • zaburzenia hormonalne (np. niedoczynność tarczycy).
  • nieprawidłowa higiena stóp,
  • nieodpowiednie obuwie,
  • chodzenie boso w miejscach publicznych.

Grzybica paznokci – w początkowym stadium rozwija się na jednym paznokciu, jednak stopniowo może zakazić pozostałe płytki paznokci. Zarazić można się bardzo łatwo i w każdym wieku.

Leczenie grzybicy paznokci

Leczenie grzybicy paznokci to proces długotrwały i często wymaga współpracy z dermatologiem. Efekty terapii w dużej mierze zależą od dyscypliny i wytrwałości pacjenta.

Jak leczyć grzybicę paznokci?

Przede wszystkim z pomocą specjalisty. Bardzo ważne jest, aby nie podejmować żadnych działań na własną rękę, bez jakiejkolwiek konsultacji z dermatologiem oraz podologiem. Niewłaściwe czynności mogą bowiem nie tylko nie przynieść pożądanego efektu, ale także znacznie pogorszyć stan paznokcia.

Leczenie grzybicy może odbywać się na kilka sposobów:

Leczenie ogólne

Leczenie ogólne, czyli doustne, jest zazwyczaj stosowane, gdy zakażenie jest zaawansowane lub kiedy leczenie miejscowe nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Lekarze mają do dyspozycji wiele leków o różnych substancjach czynnych. Warto jednak pamiętać, że każdy z tych preparatów może mieć negatywne skutki dla naszej wątroby i żołądka, zwłaszcza przy długotrwałych terapiach.

Leczenie miejscowe

Miejscowe leczenie grzybicy to najczęściej wybierana metoda walki z chorobą. W jego ramach stosuje się preparaty o działaniu grzybobójczym, które są dostępne w formie kremów, sprayów, lakierów czy żeli. Preparaty te są dostępne bez recepty w aptekach lub gabinetach podologicznych, takich jak FT Medic. Podczas leczenia miejscowego bardzo ważne jest cykliczne oczyszczanie zakażonych paznokci.

Jak długo trwa leczenie grzybicy paznokci?

Leczenie grzybicy paznokci to proces długotrwały, zależny od stanu skóry i płytki paznokciowej w dniu rozpoczęcia terapii oraz ogólnej odporności. Skuteczna kuracja wymaga od pacjenta sporych pokładów cierpliwości i samodyscypliny. Najlepsze efekty przynosi terapia skojarzona, polegająca na jednoczesnym regularnym oczyszczaniu paznokci i stosowaniu preparatów miejscowych.

Grzybica paznokci - jak zapobiegać nawrotom choroby?

Aby uniknąć nawrotu grzybicy paznokci, ważne jest przestrzeganie kilku zasad dotyczących higieny i pielęgnacji stóp. Przykładowo, dobrze jest:

  • korzystać tylko ze sprawdzonych salonów kosmetycznych i podologicznych, które przestrzegają zasad sterylizacji,
  • dokładnie osuszać stopy po kąpieli, szczególnie przestrzenie między palcami,
  • Wybór obuwia, które zapewnia stopom odpowiednią wentylację
  • Unikanie pożyczania butów, skarpet lub ręcznika innym osobom, nawet bliskim
  • Chodzenie w klapkach na basen, siłownię, saunę, czyli w miejscach, gdzie istnieje wysokie ryzyko zarażenia grzybicą paznokci

Grzybica paznokci - jak można się zarazić?

Zakażenie grzybicą paznokci może nastąpić na różne sposoby. Można się zarazić przez bezpośredni kontakt ze skórą osoby zakażonej lub poprzez styczność z przedmiotami zakażonymi przez osobę z grzybicą paznokci. Możliwe jest również zakażenie w miejscach publicznych, takich jak baseny, sauny czy siłownie, gdzie panują warunki sprzyjające rozwojowi grzybów.

Grzybica paznokci – rodzaje

Na podstawie miejsca występowania objawów, można wyróżnić następujące rodzaje grzybicy paznokci:

  1. Dystalna i boczna onychomikoza podpaznokciowa (DLSO)
  2. Proksymalna onychomikoza podpaznokciowa (PSO)
  3. Powierzchniowa biała onychomikoza (SWO)
  4. Wewnętrzpaznokciowa onychomikoza (EO)
  5. Całkowicie dystroficzna onychomikoza (TDO)

Grzybica paznokci - objawy

Pierwszymi sygnałami świadczącymi o grzybicy paznokci są zmiany w wyglądzie płytki paznokciowej, które mogą być łatwo przeoczone, jeśli na paznokciach znajduje się kolorowy lakier. Do najczęściej występujących objawów zaliczamy:

  • Zmiana koloru paznokcia na żółty, brązowy, biały lub czarny
  • Zgrubienie płytki paznokciowej
  • Łamliwość, kruchość lub pękanie paznokcia
  • Odkształcanie paznokcia
  • Zmiana powierzchni paznokcia: chropowatość, pofałdowanie
  • Zapalenie wałów paznokciowych: zaczerwienienie i ból skóry wokół paznokcia
  • Oddzielenie płytki paznokciowej od łożyska
  • Nieprzyjemny zapach

W zaawansowanych przypadkach grzybicy paznokci u nóg może towarzyszyć również ból paznokci, powodujący trudności w chodzeniu.

Grzybica paznokci – profilaktyka

W leczeniu grzybicy, jak i po zakończonej terapii dużą rolę odgrywa właściwa dieta. Istotna jest w niej regularna suplementacja witamin z grupy B oraz znaczne ograniczenie lub całkowite wyeliminowanie cukru. Ponadto, warto przyjmować również duże ilości płynów – od 2 do 3 litrów wody na dzień, a także pilnować, aby przygotowywane posiłki były lekkostrawne.

Podolog zaleca także zmianę codziennych butów na wygodne, odpowiednio dopasowane i przewiewne. Ważna jest tu także odpowiednia higiena, nie tylko samych stóp, ale też używanego obuwia.

W miejscach publicznych, gdzie stopy mogą być narażone na kontakt z grzybem – na basenie, siłowni, czy kręgielni – należy zachować szczególną ostrożność i zawsze mieć ze sobą ochronne obuwie oraz środki do dezynfekcji.

Stosowanie się do powyższych zaleceń podologa pozwoli zminimalizować ryzyko ponownego wystąpienia grzybicy. Jeśli jednak to się nie uda, należy ponownie udać się po pomoc do specjalisty.

FT Medic - Twoje wsparcie w walce z grzybicą paznokci

FT Medic to miejsce, w którym skutecznie pomagamy w leczeniu grzybicy paznokci. Naszym priorytetem jest zapewnienie pacjentom najwyższej jakości usług i indywidualnego podejścia do każdego przypadku. Dbamy o to, by nasze działania były nie tylko skuteczne, ale także bezpieczne i komfortowe dla pacjenta. Zapraszamy do naszego gabinetu podologicznego w Bielsku-Białej. Zadbaj o zdrowie swoich stóp razem z nami!