Usuwanie
odcisków


Usuwanie odcisków


Skóra na podeszwie stóp jest narażona na ciągłe tarcia oraz ucisk. W miejscu gdzie ucisk jest największy mogą pojawić się odciski twarde. Jest to mechanizm obronny skóry, która tworzy ‘naturalny opatrunek’. Ma to za zadanie osłonić miejsce poddawane nadmiernemu uciskowi oraz tarciu. Osobami które są szczególnie narażone na powstawanie odcisków są to zarówno mężczyźni jak i kobiety które źle dobierają obuwie. Jest ono zbyt ciasne lub twarde.

Nagniotek najczęściej jest okrągły i lubi być przykryty większym polem warstwy rogowej tzw. Modzelem. Charakteryzuje się rdzeniem, który najczęściej umiejscowiony jest w centralnej części. W swojej strukturze przypomina kształt stożka, który skierowany jest do wnętrza stopy. Ból występujący po powstaniu nagniotka występuje, ponieważ trzpień drażni zakończenia nerwowe (Np. Te w skórze właściwej).

Miejsca w których najczęściej lokalizowane są nagniotki to:
* Palce III, IV i V
* Przodostopie
*Śródstopie

Samodzielne usuwanie odcisków w domu, może skutkować urazami oraz zakażeniami. Dlatego w przypadku takiej dolegliwości zaleca się odwiedzenie gabinetu podologicznego, gdzie odcisk zostanie usunięty. Nagniotki są zmianami które często powracają jeżeli nie stosuje się odpowiedniej profilaktyki, czyli w tym przypadku złuszczania warstwy rogowej.